Lokální katalog otevřených dat – co si pod tím mám představit?

16. 7. 2024

Otevřená data hýbou Českem, stejně tak i Ústeckým krajem. Málokdo ale ví, co to opravdu otevřená data jsou, pojďme si to proto vysvětlit! 

Princip otevřených dat spočívá v myšlence, že určité druhy informací by měly být volně dostupné pro každého bez jakýchkoliv omezení (jako jsou poplatky, licence či přihlašovací údaje), použitelné a sdílené s veřejností a dalšími zainteresovanými stranami. Jde o jeden ze způsobů, jak podpořit transparentnost, inovace a využití dat k různým účelům, včetně výzkumu, vývoje, podnikání a zlepšení veřejných služeb. Už v roce 2010 tehdejší starosta Londýna, Boris Johnson, nařídil zpřístupnit v otevřeném formátu všechna data, která se týkala dopravy v Londýně. Tato data byla využita tvůrci aplikací a vzniklo přes 500 nových dopravních aplikací, což vedlo ke vzniku 5000 nových pracovních míst, není to úžasné? 

Otevřená data se shromažďují v Národním katalogu otevřených dat (dále jen NKOD) v podobě tzv. datových sad. Datové sady lze registrovat přímo v NKODu, což je výhodné v případě malého množství datových sad, anebo prostřednictvím registrovaného Lokálního katalogu otevřených dat (dále jen LKOD). S tím Vám rádi pomůžeme.

V rámci projektu Transformační centrum Ústeckého kraje jsme vytvořili lokální katalog Otevřená data Ústeckého kraje. To znamená, že skrze tento lokální katalog mohou různé organizace Ústeckého kraje publikovat svá otevřená data a jejich metadata, která se objeví zároveň v NKODu. 

Na stránce https://lkod.portabo.cz/ najdete informace: co jsou to otevřená data, jak je publikovat či využití a přínos těchto dat, organizace, které přes LKOD publikují či samotné datové sady. 

V dalším článku si ukážeme, proč jsou otevřená data nasazována ve veřejné správě, kdo je může využívat a jaké jsou právní úpravy těchto povinností. 

V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat na dcuk@dcuk.cz nebo projektového manažera Petra Achse petr.achs@portabo.cz . 

Krásné léto přeje tým DCÚK :) Zúčastnili jsme se Transformačního fóra Ústeckého kraje 2024

14. 6. 2024

Včera jsme se zúčastnili Transformačního fóra Ústeckého kraje 2024. Toto fórum představuje průkopnickou platformu pro diskusi a sdílení nápadů, které mají potenciál přispět k transformaci Ústeckého kraje.

Diskutovali jsme o tom:
✔ Jak mohou data pomoci v rozvoji regionu a co to znamená pro obyvatele Ústeckého kraje.
✔ Jak učinit data atraktivnější a srozumitelnější pro širokou veřejnost.
✔Jak data efektivně zpřístupnit a jak s nimi pracovat.
✔ Jak lze efektivně využívat IoT s využitím krajské LoRaWAN sítě.
✔ Jaký je význam digitální gramotnosti obyvatel v procesu transformace regionu.
Fóra se účastnili odborníci z akademické sféry, veřejného sektoru a vládních institucí, kteří společně formulovali doporučení pro strategické využití dat a technologií v regionu. Diskuse byla zaměřena na praktické aplikace a reálné příklady úspěšné integrace datových řešení do každodenního života.

Chtěli bychom tímto vyjádřit hluboké poděkování našim panelistům Zuzana Schwarz Bařtipánová, Ing. Radmila Velnerová MPA, @romanmatousek, Ondřej Smíšek, Jiří Zeisek, @martinspacek a Roman Vaibar, že si pro nás udělali čas a přispěli svými cennými zkušenostmi. 👏 🤝
Velké a neocenitelné poděkování patří také všem přítomným, kteří s námi zůstali až úplného do konce, neboť program celého Transformačního fóra 2024 byl velmi nabitý a rozmanitý. Děkujeme za podporu! 💪 🙏Tým DCÚK vyhrál letošní HacKIthon

27. 5. 2024

Víkend byl plný úspěchů, náš tým z DCÚK 50vataM vyhrál letošní ročník Hackithonu! 🥇 Akce se konala na UJEPu v nové budově CPTO, kde sídlí katedra infromatiky. 💻 Kluci, dobrá práce!

Druhý se umístil tým Křížová výprava z Teplic, kde 3 z 5 členů byli u nás před měsícem na praxi.

Na třetím místě se umístil tým MKAD.

A nejlepší středoškolský tým mimo stupně vítězů se umístil tým Trio z Varnsdorfu, kde jeden člen týmu je u nás momentálně na praxi.Přípravné workshopy na HacKIthon 2024

21. 5. 2024

Chystáte se na HacKIthon 2024 a věříte, že štěstí přeje připraveným? Potom jsme právě pro vás ve spolupráci s Katedra informatiky UJEP připravili přípravné workshopy. Získejte praktické tipy a rady od expertů!

 HacKIthon 2024

13. 5. 2024

Přijďte se 24.5.2024 - 25.5.2024 zúčastnit čtvrtého ročníku HacKIthonu na katedře informatiky přírodovědecké fakulty UJEP v Ústí nad Labem! Akce je otevřená pro studenty středních a vysokých škol a bude se zaměřovat na aplikace nad otevřenými daty a metody strojového učení. Chcete se dozvědět více? Navštivte web akce https://hackithon.ujep.cz/.

 E-péče: digitalizace pečovatelských služeb

26. 4. 2024

Projekt Digitalizace pečovatelských služeb v Ústeckém kraji navazuje na dlouhodobé úsilí kraje o rozvoj a zkvalitnění této klíčové sociální služby. Pečovatelské služby jsou pilířem systému sociální péče v kraji a umožňují seniorům, osobám se zdravotním hendikepem a dalším cílovým skupinám setrvat v domácím prostředí. Kraj dlouhodobě usiluje o jejich transformaci a navyšování kapacit. Proto bude vytvořen nový software pro pečovatelské služby, který usnadní práci pečovatelek přímo v terénu. Díky mobilní aplikaci budou moci zaznamenávat provedené úkony přímo v domácnostech klientů. To ušetří čas a zvýší efektivitu služeb. Kromě softwaru budou pořízeny i moderní pomůcky pro domácí péči, jako jsou bezpečnostní a monitorovací systémy. Díky projektu budou také rozšířena centra pro praktický nácvik péče ve všech okresech Ústeckého kraje. Projekt má i významné ekonomické přínosy. Díky digitalizaci a efektivnějšímu plánování péče mohou pečovatelské služby ušetřit až 20 % nákladů. To při ročním rozpočtu 39 zapojených služeb v řádech stamilionů korun ročně představuje podstatnou úsporu. Ta může být investována do zvýšení kapacit služeb a pomoci více klientům.QRide jako open source

27. 11. 2023

Aplikace QRide je nyní k dispozici jako open source projekt. QRide slouží k zobrazení nejbližších odjezdů spojů ze zastávek. Je napojena na API odjezdových tabulí, ze kterého získává aktuální data o zastávkách, odjezdech a aktuálním provozu.

Tato aplikace byla vytvořena ve spolupráci s Dopravou Ústeckého kraje a není vázána na žádnou specifickou platformu. Je navržena tak, aby mohla být provozována kýmkoliv na vlastní infrastruktuře.

Aplikace QRide běží na adrese https://tabule.portabo.cz jako součást datové platformy Portabo.  Zobrazuje informace o zastávkách, odjezdech a aktuálním provozu vybraných dopravců začleněných do API odjezdových tabulí.

Zdrojové kódy aplikace jsou dostupné na adrese: https://gitlab.portabo.cz/portabo-public/qride.