Otevřená data hýbou Českem, stejně tak i Ústeckým krajem. Málokdo ale ví, co to opravdu otevřená data jsou, pojďme si to proto vysvětlit!
Princip otevřených dat spočívá v myšlence, že určité druhy informací by měly být volně dostupné pro každého bez jakýchkoliv omezení (jako jsou poplatky, licence či přihlašovací údaje), použitelné a sdílené s veřejností a dalšími zainteresovanými stranami. Jde o jeden ze způsobů, jak podpořit transparentnost, inovace a využití dat k různým účelům, včetně výzkumu, vývoje, podnikání a zlepšení veřejných služeb. Už v roce 2010 tehdejší starosta Londýna, Boris Johnson, nařídil zpřístupnit v otevřeném formátu všechna data, která se týkala dopravy v Londýně. Tato data byla využita tvůrci aplikací a vzniklo přes 500 nových dopravních aplikací, což vedlo ke vzniku 5000 nových pracovních míst, není to úžasné?
Otevřená data se shromažďují v Národním katalogu otevřených dat (dále jen NKOD) v podobě tzv. datových sad. Datové sady lze registrovat přímo v NKODu, což je výhodné v případě malého množství datových sad, anebo prostřednictvím registrovaného Lokálního katalogu otevřených dat (dále jen LKOD). S tím Vám rádi pomůžeme.
V rámci projektu Transformační centrum Ústeckého kraje jsme vytvořili lokální katalog Otevřená data Ústeckého kraje. To znamená, že skrze tento lokální katalog mohou různé organizace Ústeckého kraje publikovat svá otevřená data a jejich metadata, která se objeví zároveň v NKODu.
Na stránce https://lkod.portabo.cz/ najdete informace: co jsou to otevřená data, jak je publikovat či využití a přínos těchto dat, organizace, které přes LKOD publikují či samotné datové sady.
V dalším článku si ukážeme, proč jsou otevřená data nasazována ve veřejné správě, kdo je může využívat a jaké jsou právní úpravy těchto povinností.
V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat na dcuk@dcuk.cz nebo projektového manažera Petra Achse petr.achs@portabo.cz .
Krásné léto přeje tým DCÚK :)